09.12.21
חיפוש מתקדם
קטגוריות מאמרים
01.02.2016

המדריך לכתיבת עבודה סמינריונית חלק א'

רבים טוענים שהחלק הבעייתי ביותר בתואר שלהם הינו כתיבת העבודה הסמינריונית בסוף התואר.

רוב הסטודנטים עומדים יפה ביעדים שהם מציבים לעצמם תוך כדי התואר אם זאת הגשת ממ”נים בזמן, השלמת קורסים, החלטות לגבי פיתוח התואר ועוד.

אך, ניתן לראות שסטודנטים “נתקעים” במהלך הגשת הצעת המחקר לעבודה הסמינריונית ובעיקר בתהליך הכתיבה עצמו של העבודה הסמינריונית.

לפני זמן לא רב פנתה אליי סטודנטית מקסימה מהאוניברסיטה הפתוחה שסיפרה לי שהיא חייבת את עזרתי מכיוון שהיא יותר מחודשיים אינה מצליחה לעבור את השלב הראשוני של כתיבת העבודה הסמינריונית שהוא: כתיבת הצעת המחקר.

אותה סטודנטית סיפרה לי שהיא מבלה שעות בספריה והיא החלה לגבש נושא אבל היא לא מצליחה לגבש את רשימת עשרת המאמרים אותה רכזת הקורס דורשת על מנת להשלים את הצעת המחקר.

במהלך השיחה הבנתי שיש בעיה אחת לסטודנטית ושעקב בעיה זו הסטודנטית פשוט אינה מתקדמת בכתיבת הצעת המחקר. הבעיה המרכזית הינה: הכוונה.

את רוב הסטודנטים בשלב כתיבת הצעת המחקר פשוט זורקים למים אומרים להם “תגבשו נושא, שאלת מחקר, הביאו לנו רשימה של עשר-עשרים מקורות ביבליוגרפים מהשנים האחרונות ורקע לנושא. שלחו לנו ונתקדם”. אבל מי מלמד את אותם סטודנטים ( או סטודנטית במקרה שלנו) כיצד לנסח את שאלת המחקר או מהיכן לגבש את רשימת המאמרים?

ובכן, לרוב אף אחד.

בדיוק למטרה זו אתר סמינריונית הוקם – לתת לכל סטודנט וסטודנט את ההכוונה לה הוא זקוק על מנת להצליח לסיים את התואר שלו ואף לסיימו בהצלחה.

ועכשיו לענייננו – כיצד מגבשים הצעת מחקר עבור עבודה סמינריונית?

ובכן, לגיבוש ההצעה יש מספר שלבים אותם נפרט.

השלבים הם:

  1. בחירת נושא.
  2. חיפוש חומרים אקדמאיים רלוונטיים.
  3. גיבוש שאלת מחקר.
  4. כתיבת רקע לנושא.
  5. בחירת שיטת מחקר בה ניבחן את שאלת המחקר.

בחלק זה של המדריך אפרט על חלקו הראשון של גיבוש הצעת המחקר שהוא: בחירת הנושא.  

שלב א’  – בחירת נושא:

נושא העבודה צריך להיות קשור לקורס או לתואר שבמהלכו נדרשת הגשת עבודה סמינריונית. לדוגמא, אם אנו עושים עבודה סמינריונית בקורס “ספורט וחברה” אנו נבחר נושא אשר קשור לקורס כמו לדוגמא – ייצוג נשים בספורט בישראל.

טיפ 1: לרוב הקורסים יש רשימה מובנית של נושאים אשר מתעדכנת פעם בסמסטר כך שבמקום לשבור את הראש ניתן לבחור נושא משם

דבר שגיליתי במהלך עבודתי עם סטודנטים – ככל שהסטודנט יותר מרגיש מחובר לנושא עבודתו כך הציון אותו הוא מקבל יהיה גבוה יותר. הסיבה לכך היא פשוטה. ככל שאדם מחובר יותר נושא ויתעניין בו יותר כך הוא ישקיע יותר והעבודה תקבל נופך אישי אותה המרצים\המנחים אוהבים.

דרך נוספת טובה היא לעיין בחומר הקורס ולראות איזה נושא שבה את ליבכם.

טיפ 2: אין להתקבע על נושא לפני סיום השלב השני של כתיבת ההצעה (שלב ב’ – חיפוש חומרים אקדמאיים רלוונטיים) הכינו רשימה של 2-3 נושאים אליהם התחברתם ועברו לשלב השני.

 

במדריכים הבאים אמשיך להסביר כיצד מגבשים הצעת מחקר לעבודה סמינריונית על ידי הרחבה בנושאים הבאים:

–        חיפוש חומרים אקדמאיים רלוונטיים.

–        גיבוש שאלת מחקר.

–        כתיבת רקע לנושא.

–        בחירת שיטת מחקר בה ניבחן את שאלת המחקר.

מקווה שעזרנו ושתמשיכו איתנו במדריכים הבאים!

 

 פרסום תגובה

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

XXXX