26.10.21
חיפוש מתקדם
קטגוריות מאמרים
04.04.2015

המדריך לכתיבת עבודה סמינריונית חלק ב'

בחלקו של הקודם של המדריך לכתיבת עבודה סמינריונית הדרכתי כיצד ניתן לגבש נושא להצעת מחקר עבור עבודה סמינריונית. 

אחזור לסטודנטית עליה סיפרתי במדריך הקודם. כזכור, אותה סטודנטית סיפרה לי שהיא מבלה שעות בספריה מכיוון שהיא אינה מצליחה לגבש את רשימת עשרת המאמרים אותה רכזת הקורס דורשת על מנת להשלים את הצעת המחקר.

בחלק זה של המדריך תינתן הדרכה לכיצד אנו ניגשים למציאת מקורות ביבליוגרפיים עבור הנושא אותו בחרנו לעבודה הסמינריונית שלנו או להצעת המחקר שלנו.

ב’ – חיפוש חומרים אקדמאיים רלוונטיים:

את רוב הסטודנטים מלמדים דבר אחד: לכו לספריה!

אני אישית מאמינה שמדובר בקשקוש אחד גדול. במהלך התואר שלי הלכתי פעם אחת לספריה וזה היה במהלך הסמסטר הראשון שעוד התלהבתי מהיותי סטודנטית. גם במהלך עבודתי בשנים האחרונות בסיוע אקדמאי לסטודנטים מעולם לא ניגשתי לספריה.

אני חלילה לא מזלזלת במקור ידע זה והוא אכן מופיע ברשימת המקומות הרלוונטיים לחיפוש חומרים אקדמאיים אך יש לפתוח את הראש ולהבין שאינכם חייבים לבזבז שעות עבודה או פנאי על מנת לשבת בספריה ולחפש מקורות – יש עוד דרכים אותם אפרט.

המקומות הרלוונטיים לחיפוש מקורות אקדמאיים רלוונטיים הם: האינטרנט, הספריות המקוונות והספריה של מקום לימודכם.

האינטרנט:

האינטרנט הינו מקום נפלא בו ניתן למצוא כמעט כל שביב מידע אשר רלוונטי לכל נושא עבודה אותו נבחר. אך, יש לקחת בחשבון שישנם מקורות מפוקפקים ברשת האינטרנט והעתקה של טקסט מילה במילה ולא לפי כללי הכתיבה האקדמאית זאת עבירה על חוקי הכתיבה האקדמאית ודבר זה עלול להביא לפסילת עבודתכם במלואה. אבל כל עוד תקדפיקו על כללי ציטוט נאותים (כתיבת עבודה לפי הכללים וכתיבת המקורות לפי הכללים) אתם בטוחים.

הדברים אותם אנו יכולים לאתר באינטרנט הינם:

חוקים ופסקי דין ברוב העבודות (אם במנהל עסקים ואם במשפטים ואף במקצועות נוספים) עלינו להביא אסמכתאות חוקיות לדברים שאנו טוענים. באינטרנט ניתן למצוא כל חוק וחוק – פשוט צריך לדעת כיצד לחפש. אם לדוגמא אנו כותבים עבודה העוסקת בשוויון נשים ואפלייתם במקומות עבודה אנו יכולים למצוא חוקים בנושא באתרים הנ”ל:

–        חוק שיוויון הזדמנויות באתר נעמ”ת: http://www.naamat.org.il/counseling.php?cat=59

–        נוסח החוק המלא של שוויון הזדמנויות באתר עובדים: http://www.ovdim.org.il/Page10918.asp

–        ועוד.

החיפוש היה פשוט נכנסתי למנוע החיפוש הנוח והאהוב עליי (במקרה שלי גוגל) והקלדתי את רצף המילים הבא: חוק, שוויון, נשים. תוך מספר שניות עלו תוצאות החיפוש במנוע בלינק הבא.

ספרות בעברית – מקום נפלא בו תמצאו כמעט כל ספר אקדמאי בעברית הינו שירות הגוגל בוקס. אם לדוגמא אנחנו כותבים עבודה סמינריונית בקורס “תרבות ופנאי” ואנו כותבים עבודה על “תרבות הפנאי של העולים החדשים בישראל” אנו נכנסים ללינק הבא: http://books.google.com/?hl=iw

ומקלידים את מילות המפתח שלנו: תרבות הפנאי, העולים חדשים, ישראל. כמו בפעם הקודמת תוך שניות עלו תוצאות חיפוש אשר מותאמות למחקרנו.

ספרות באנגלית – השירות בו אני עושה הכי הרבה שימוש בעבודתי הינו גוגל סקולר אליו ניתן להיכנס בלינק הבא: http://scholar.google.co.il/

זהו מקום נפלא אשר פועל בדיוק כמו מנוע החיפוש הרגיל של גוגל רק שהוא מוצא אך ורק מקורות אקדמאיים. את המקורות ניתן לסנן על פי מילות המפתח (אם מילות המפתח יהיו ממקומות בטקסט המאמר או בכותרתו) לפי שנה (משנת 1993 ועד היום).

כלי זה נותן לנו כבר רשימה של מאמרים אותה אנו יכולים לרשום למרצה.

טיפ: אינכם חייבים לקרוא את המאמר השלם. ההקדמה (או האבסטרקט) מספיקה בהחלט להבין האם מאמר זה מתאים לעבודתכם.

טיפ 2: גוגל סקולר לרוב אינו נותן את המאמר השלם אלא רק מציג את ההקדמה שלו. את רוב המאמרים ניתן לאתר דרך הספרייה המקוונת דרך הקלדה פשוטה של שם המאמר.

טיפ 3: גם אם אינכם מוצאים את המאמר השלם אך בקריאת ההקדמה הבנתם שהוא מתאים לנושא מחקרכם אתם יכולים להוסיף אותו לרשימת המאמרים. זאת מכיוון שלרוב אין משתמשים במקורות אשר מוגשים בהצעת המחקר בכתיבת העבודה הסמינריונית עצמה.

כתבות – לרוב בעבודות סמינריוניות יש צורך בשימוש בנתונים רלוונטיים. נתונים אלו לרוב נמצא בכתבות באתרי האינטרנט המובילים. הדרך היא פשוטה מאוד. ניתן להשתמש במנוע החיפוש הפנימי באתר בו אתם מחפשים או שניתן לחפש במנוע החיפוש עם ציון שמו של האתר.

 

במדריכים הבאים אמשיך להסביר כיצד מגבשים הצעת מחקר לעבודה סמינריונית על ידי הרחבה בנושאים הבאים:

–        גיבוש שאלת מחקר.

–        כתיבת רקע לנושא.

–        בחירת שיטת מחקר בה ניבחן את שאלת המחקר.

מקווה שעזרנו ושתמשיכו איתנו במדריכים הבאים!

XXXX