26.06.19
חיפוש מתקדם

כלכלה ציבורית: האם המחירים בשוק הטלפונים הסלולאריים הם נגזרת ישירה של הריכוזיות הקיימת בשוק זה?

 • מספר עבודה: 1499
 • שנת הגשה: 2011
 • מוסד לימודים: האוניברסיטה הפתוחה
 • מספר עמודים: 32
 • מספר מילים: 6110
 • מספר מקורות: 29
 • קורס: כלכלה ציבורית
 • סוג עבודה: סמינריון
 • סוג תואר: תואר ראשון
 • מחיר: 350 ₪
  מחיר
  350.00₪ (ILS)

תקציר העבודה:

הטלפון הסלולארי הינו מכשיר אשר יכול לבצע ולקבל שיחות טלפון על גבי קישור רשת באזור גיאוגרפי רחב. דבר זה מתבצע על ידי חיבור לרשת סלולארית אשר מוצעת על ידי מפעילי הרשת הסלולאריים השונים.

 בנוסף, הטלפון הסלולארי המודרני יכול לתמוך במגוון ריב של שירותים נוספים כגון: הודעות טקסט, הודעות מולטימדיה, דואר אלקטרוני, גישה לאינטרנט, תקשורת אלחוטית קצרת טווח (אינפרא אדום, Bluetooth) ויישומים נוספים אשר כוללים גם משחקים וצילום.

בעבודה זו בחנתי האם המחירים בשוק הטלפונים הסלולאריים הם נגזרת ישירה של הריכוזיות הקיימת בשוק זה?

על מנת לבחון את שאלת המחקר בחנתי את המצב בשוק התקשורת הסלולארית בעולם ובישראל. תמונת המצב שגיליתי הראתה שהמצב בישראל שונה לחלוטין מהמצב בעולם. ניתן לראות ברחבי העולם השוק נעשה רק יותר ויותר תחרותי ופחות ריכוזי עם כל המתחרים שנכנסים אליו כל שנה. אפשר לראות לדוגמא את חברת נוקיה שהתדרדרה בדירוג שלה (של חברות הסלולר המצליחות ביותר) בשנים האחרונות.

לעומת זאת, בישראל יש רק ארבע מפעילות עיקריות שהן: סלקום, פלאפון, אורנג' ומירס (השירות הסלולארי של רמי לוי נמצא רק בפרומו שלו לכן אני לא מזכיר אותו ולכן גם לא יהיה לו אזכור במשך העבודה).

בדקתי בהמשך העבודה את הרגולציה בשוק העולמי בהתמקדות במדינות אשר ידועות מאוד בתחרותיות בשוק הסלולר שלהן (וגם מתקדמות מאוד טכנולוגית בתחום). מהמחקרים השונים שנבחנו במסגרת פרק זה ניתן לראות שיש קשר ישיר בין רגולציה ומניעת מונופולים על ידי המדינה בין קביעת המחיר ללקוחות החברות השונות.

בסוף העובדה בחנתי איך הצעדים הרגולטורים שמשרד התקשורת החליט לבצע בשנים האחרונות השפיעו על החברות השונות והתגלתה תמונה יחסית מדאיגה. ניתן לראות כי עקב הצעדים שננקטו במשרד התקשורת (כמו הורדת קנס ביציאה, הורדת דמי הקישוריות ועוד9 החברות הסלולאריות לא הרוויחו בשנת 2011 כפי שהן הרוויחו בשנים שלפני כן.

בעבודה זו השתמשתי במקורות אקדמאיים לועזיים ובסיקור כתבות מאתרי האינטרנט השונים במדינת ישראל ומחו"ל. ניתן לראות כי אין הרבה מאמרים אקדמאיים מהמשנים האחרונות אשר סוקרים את הרגולציה בשוק הסלולארי העולמי.1. מבוא

2

2. סקירה על שוק הסלולאר העולמי

4

3. סקירה על שוק הסלולאר הישראלי

7

רשת פלאפון

8

רשת סלקום

11

רשת אורנג'

13

רשת מירס

15

4. ריכוזיות בשוק הסלולאר

18

ארצות הברית

19

קוריאה

20

  4.1 רגולציה השוק הסלולאר בישראל

24

  4.2 השפעת הרגולציה על חברות הסלולאר בישראל

27

5. סיכום

29

6. בביבליוגרפיה

30

XXXX