09.12.21
חיפוש מתקדם

ממ"ן 13 פסיכולוגיה פיזיולוגית סמסטר א

 • מספר עבודה: 5619
 • שנת הגשה: 2013
 • מוסד לימודים: האוניברסיטה הפתוחה
 • מספר עמודים: 7
 • מספר מילים: 2152
 • מספר מקורות:
 • קורס: פסיכולוגיה פיזיולוגית
 • סוג עבודה: ממן - מטלת מנחה
 • סוג תואר: תואר ראשון
 • מחיר: 90 ₪
  מחיר
  90.00₪ (ILS)

תקציר העבודה:

ציו 95

שאלה 1 חברת תרופות יצרה שתי תרופות חדשות המעלות מיידית את ה-I.Q. לתרופה A מדד ריפוי (therapeutic index) גבוה פי 5 לעומת תרופה B. באיזו תרופה היית בוחר/ת להשתמש?

שאלה 2 קולטן לנוירוטרנסמיטר (נ"ט) מסוים גורם בהפעלתו להיפר-פולריזציה של הממברנה. בחלק מהסינפסות מצוי הקולטן בממברנה הבתר-סינפטית, ואילו בחלק אחר מהסינפסות הוא מצוי בכפתורים הסופיים הקדם-סינפטיים כקולטן עצמי. מה מהבאים נכון?

שאלה 3מתילדה השתתפה במסיבת בוטוקס במהלכה הוזרק לשרירי פניה רעלן הבוטוליניום (botulinum toxin). לצערה המזריק לא היה רופא כי אם מתחזה, ומינון הבוטוליניום שהוזרק לה היה גבוה במיוחד.

שאלה 4 זיגפריד סובל ממחלה נדירה בה נפגע תפקודו של האנזים כולין אצטיל-טרנספראז (choline acetyl-transferase, ChAT) בגופו. באיזה מהסמים הבאים היית מציע/ה לטפל בו כדי לשפר את תפקודו המוטורי?

שאלה 5    מה מייחד את הסם אפומורפין (apomorphine)?

שאלה 6     נוראפינפרין/נוראדרלין <--- ----------- דופמין  < ------L-DOPA---------- <-- ----------- טירוזין חוקרת יצירתית מעוניינת ליצור תרופה חדשה אשר תעורר את פעילות המערכת הסימפטטית אך תגרום לכמה שפחות תופעות לוואי במערכות פיזיולוגיות אחרות. איזה מהחומרים הבאים שיצרה יהיה המתאים ביותר לשם כך?

שאלה 7   ( מונואמינים הם ---> סרטונין, דופמין, אפינפרין/אדרנלין, נוראפינפרין/נוראדרנלין ) עדויות מראות כי מחלת הדיכאון קשורה לירידה בפעילות הסרוטונרגית במוח. מה מהבאים עשוי לשמש טיפול יעיל למחלה?

שאלה 8 מה מייחד את קולטן NMDA?    

שאלה 9   קארבוסילאז COOH + GABA <--------------------------------------  גלוטומט אלפונסו סובל ממחלת האפילפסיה המאופיינת בפעילות עצבית יתרה. אילו מהסמים הבאים עלולים להחמיר את התקפיו האפילפטיים?

שאלה 10 מהו יתרונו של הרס מוחי הנגרם באמצעות פגע אקסיטוטוקסי (excitotoxic lesion)?

שאלה 11 חוקרת הזריקה לאזור X במוח של חולדה את החומר PHA-L וגילתה כי הוא צובע בין השאר את אזור Y. כשהזריקה החוקרת את החומר פלואורוגולד לאזור Y במוח של החולדה מצאה כי הוא צובע בין השאר את אזור Z. מה יכולה החוקרת להסיק ממחקרה?

שאלה 12 פסיכיאטר משער שבמוחם של חולים דיכאוניים נפח ההיפוקמפוס נמוך מהרגיל. באיזו שיטת מחקר תציע/י לו לבדוק את השערתו?

שאלה 13         חוקרים מעוניינים לבדוק את תפקוד קורטקס השמע של נבדקים בריאים בעודם מאזינים למוזיקה קלאסית. כיצד יוכלו לעשות כן?

שאלה 14 מדען רכש ציוד ליישום שיטת המיקרודיאליזה (microdialysis) במעבדתו. איזו מבין שאלות המחקר הבאות יוכל המדען לחקור כעת במעבדה?

שאלה 15 חוקרת גילתה מכרסם חדש, והיא מעוניית לגלות היכן במוחו נמצאים גופי התא של נוירונים המייצרים את הנוירוטרנסמיטר סרוטונין. כיצד תוכל לעשות כן?

שאלה 16   חוקרים גילו גרעין מוחי חדש בהיפותלמוס של יונקים, והם מעוניינים לבדוק אם פעילות איזור זה קשורה להתנהגות אכילה.

א. הצע/י ארבע דרכי מחקר בהן יכולו להסתייע החוקרים כדי לחקור אזור זה בחולדות. הסבר/י תשובתך (אין צורך לתאר כיצד מבוצעות השיטות). (3 נק' לכל שיטה) 

ב. הצע/י דרך מחקר באמצעותה יוכלו החוקרים לחקור אזור זה בבני אדם. הסבר/י תשובתך (אין צורך לתאר כיצד מבוצעות השיטות). (3 נק) 

 

 

ID, $echo ); ?>
XXXX