09.12.21
חיפוש מתקדם

ממן 17 ציון 98 פסיכולוגיה פיזיולוגית סמסטר ב

 • מספר עבודה: 5623
 • שנת הגשה: 2014
 • מוסד לימודים: האוניברסיטה הפתוחה
 • מספר עמודים: 8
 • מספר מילים: 2551
 • מספר מקורות:
 • קורס: פסיכולוגיה פיזיולוגית
 • סוג עבודה: ממן - מטלת מנחה
 • סוג תואר: תואר ראשון
 • מחיר: 90 ₪
  מחיר
  90.00₪ (ILS)

תקציר העבודה:

ציון 98

שאלה 1   בלמידת התניה קלאסית (classical conditioning) לומד האורגניזם לקשור בין _______ לבין ________, ואילו בלמידת התניה אינסטרומנטלית (instrumental conditioning) לומד האורגניזם לקשור בין ________ לבין _________ (בחר/י במסיח המשלים נכונה את המשפט).

שאלה 2   בין שני נוירונים קיימת סינפסה חלשה. על-פי חוק הֶבּ (Hebb) ניתן לחזק סינפסה זו בעזרת LTP אסוציאטיבי אם (השלם/י את המשפט):

שאלה 3     מדענית חוקרת את תהליך הלמידה התאי ברקמת היפוקמפוס של עכבר השמורה בצלוחית מעבדה. 

א. בניסיון ליצור הגברה ארוכת טווח (long term potentiation, LTP) בנוירוני ההיפוקמפוס טפטפה החוקרת על הנוירונים גלוטמט במינון נמוך(סינפסה חלשה). האם תצליח כך החוקרת לעורר LTP? הסבר/י תשובתך. (4 נק') 

ב. בניסיונה השני ליצור LTP הזריקה החוקרת יוני סידן (Ca+2) לתוך עוקצים דנדריטיים של סינפסות חלשות בנוירונים הפירמידליים של ההיפוקמפוס. האם תצליח הפעם לעורר LTP? הסבר/י תשובתך תוך פירוט התהליך המתרחש. (6 נק') 

ג. בניסיונה השלישי (והאחרון) ניסתה החוקרת ליצור LTP באמצעות גרייה גבוהת תדר (גרייה טטאנית) של הנוירון הקדם-סינפטי בסינפסה חלשה, ומיד לאחר מכן טפטפה על רקמת נוירוני ההיפוקמפוס את הסם אניסומיצין (anisomycin). האם תצליח הפעם החוקרת לעורר LTP? אם כן, האם הוא צפוי להישמר? הסבר/י תשובתך. (5 נק')

שאלה 4  איזה מהשלבים הבאים לא מתרחש בתהליך יצירת הגברה ארוכת טווח (long term potentiation, LTP)?

שאלה 5  חוקרת מבקשת ליצור הגברה ארוכת טווח (long term potentiation, LTP) בנוירונים פירמידליים של ההיפוקמפוס בצלוחית מעבדה, ולשם כך מגרה נוירון קדם-סינפטי היוצר סינפסה חזקה עם נוירון בתר-סינפטי ביחד עם נוירון קדם-סינפטי היוצר סינפסה חלשה עם אותו הנוירון הבתר-סינפטי (ראה/י איור 13.6). החוקרת לא ידעה כי באותו הבוקר הוסיף טכנאי המעבדה לצלוחית תרבית התאים סם המעכב את תעלות נתרן תלויות מתח (ולכן מעכב יצירת פוטנציאל פעולה). מה מהבאים צפוי לקרות?

שאלה 6   חוקר יצר מוטציה בגן המקודד לקולטן NMDA בעכבר כך שהקולטן המוטנט פותח מוליכות לסידן במהירות רבה יותר אך לזמן קצר יותר לעומת הקולטן הרגיל. כיצד צפויה להשפיע המוטציה על פעילות האנזים קינאז סידן קלמודולין מסוג 2 (type II calcium-calmodulin kinase, CaM-KII) בנוירוני ההיפוקמפוס של העכבר?

שאלה 7  מה מאפיין את החלבונים הנוצרים לשם שמירה ארוכת טווח של LTP?

שאלה 8   מה לא נכון בנוגע לדיכוי ארוך טווח (long term depression, LTD)?

שאלה 9   ביצירת הגברה ארוכת טווח (LTP) מעורבים קולטני _________ ואילו ביצירת דיכוי ארוך טווח (LTD) מעורבים קולטני _________ (בחר/י במסיח המשלים נכונה את המשפט).

שאלה 10 סטודנט לפסיכולוגיה השתתף במחקר במהלכו למד ללחוץ על דוושה כדי לקבל קובית שוקולד. איזה מנגנון עצבי מעורב בלמידה זו?

שאלה 11 חדווה קראה בעיתון על סם חדש אשר מסייע להצליח במבחנים, והחליטה לנסותו לקראת המבחן בפסיכולוגיה פיזיולוגית. היא נטלה את הכדור לאחר שסיימה ללמוד את פרק 13, ולפני שהתחילה ללמוד את פרק 16. במבחן ידעה חדווה לענות נכונה על כל השאלות הנוגעות לפרק 16, אך לא הצליחה לענות על אף שאלה בנוגע לפרק 13. למה גרם הסם שנטלה חדווה?

שאלה 12   איזו מהיכולות הבאות צפוי היה HM לבצע כהלכה בימי חייו הבוגרים?

שאלה 13 יענק'לה האלכוהוליסט לקה בתסמונת קורסקוף (Korsakoff's syndrome). איזה מהסימפטומים הבאים הוא צפוי להראות?

שאלה 14            פרדיננד לקה בשבץ במהלכו פסקה לזמן קצר זרימת הדם למוחו, כתוצאה מכך נפגע באופן בררני שדה CA1 של ההיפוקמפוס שלו.

א.      הכיצד יתכן שפרדיננד נפגע באופן בררני בשדה CA1 של ההיפוקמפוס? הסבר/י תשובתך. (5 נק')

ב. אילו ליקויים התנהגותיים יופיעו אצל פרדיננד בעקבות השבץ? אילו יכולות תישמרנה תקינות אצלו? (5 נק')

ג. כעבור זמן מה עבר פרדיננד שבץ נוסף, לא עלינו, והפעם נפגעה כלל תצורת ההיפוקמפוס במוחו. אילו תופעות התנהגותיות צפוי להראות עכשיו פרדיננד? מה ניתן ללמוד מכך על תפקידו של אזור זה? (5 נק')

שאלה 15   נבדקים משננים רשימת מילים עליה הם צפויים להיבחן בהמשך היום. כיצד ניתן להגביר את השיפור במבדק זיכרון זה?;

שאלה 16 אדם שההיפוקמפוס שלו נפגע בילדותו ילקה בשיכחון למאוחר של מידע __________, ואילו אדם שההיפוקמפוס שלו ניזוק בבגרותו ילקה בשיכחון למאוחר של מידע _________ (השלם/י את המשפט).

 

ID, $echo ); ?>
XXXX